dojo logo

Ο Αθλητικός Σύλλογος Μαχητές διοργάνωσε για δεύτερη φορά πανελλήνιο πρωτάθλημα πολεμικών τεχνών με τεράστια επιτυχία υπό την αιγίδα της Ελληνικής Φίλαθλος Ερασιτεχνικής Ομοσπονδίας Ζίου Ζίτσου και του δήμου Αλμυρού την προηγούμενη Κυριακή 17-11-2013 στο κλειστό δημοτικό γυμναστήριο αλμυρού.

Συμμετείχαν 230 αθλητές από όλη την Ελλάδα .

4 Σύλλογοι από Αθήνα, 2 από θες/νίκη, από Λαμία, Κιλκίς, Στυλίδα, Λάρισα, Παλαμά, Καλαμπάκα, Ευξεινούπολη, Αλμυρό και Ν. Αγχίαλο.

Το πρωτάθλημα ξεκίνησε στις 10.30 το πρωί με τις κατηγορίες των πανπαίδων, παίδων, νέων, νεανίδων, εφήβων, ανδρών και γυναικών.

Την έναρξη την έκανε ο προπονητής των Μαχητών κ. Αντώνης Λεωνίδας ο οποίος καλωσόρισε όλους τους συλλόγους και τους ευχήθηκε καλή επιτυχία.

Ο μικρός Αναστάσιος από την Αθήνα ο οποίος έχει σύνδρομο ντάουν είναι αθλητής πολεμικών τεχνών και σε μια μικρή επίδειξη έδειξε τις ικανότητές του μπροστά στο κοινό κερδίζοντας το μεγαλύτερο χειροκρότημα από όλους τους παρευρισκόμενους, δείχνοντας με αυτό τον τρόπο πως τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο όταν υπάρχει θέληση .

Οι Μαχητές κατέλαβαν συνολικά 23 κύπελλα, 26 δεύτερες θέσεις και 13 τρίτες θέσεις δείχνοντας το μαχητικό τους πνεύμα και το υψηλό επίπεδο που τους διακρίνει.

Παρόν ήταν ο πρόεδρος της ΕΦΕΟΖΖ κ Πουλικήδης Αναστάσιος και η Γ. Γραμματέας κ. Χαριτοπούλου Μαρία .

Πλούσιο θέαμα είχε η βραδιά πρωταθλητών η οποία ξεκίνησε στις 17.00 το απόγευμα .Δυνατές μάχες πάνω στο ring άφηναν αμείωτο το ενδιαφέρον του κοινού. Ο Μπάρδας Τριαντάφυλλος και η Τσινίκα Μαριάννα από τους Μαχητές πήραν τη νίκη και αναδείχτηκαν πανελλήνιοι πρωταθλητές. Ο Καψόπουλος Νικόλαος και ο Γαρδικλής Νικόλαος δεν τα κατάφεραν χάνοντας στα σημεία και κατέλαβαν τη δεύτερη θέση.

Ο Α.Σ. Μαχητές μαζί με τον προπονητή τους Αντώνη Λεωνίδα θέλουμε να ευχαριστήσουμε θερμά όλους όσοι βοήθησαν ώστε να τεθεί σε λειτουργία αυτό το πρωτάθλημα ( αθλητές και φίλους) , τους χορηγούς μας , αλλά να δώσουμε και συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές μας για την μεγάλη τους επιτυχία.

Συνολικά οι αθλητές που διακρίθηκαν :

Κατηγορία παίδων - πανπαίδων :

Πρώτη θέση :

Μηλιώνης Δημήτριος , Νικηφοράκης Νικόλαος, Παπαθανασίου Αθανάσιος, Γαρδικλής Αχιλέας, Μιχαλακόπουλος Θοδωρής, Καραγιώργος Ευάγγελος, Γαλάνης Αθανάσιος , Πλατανιά Κων/να, Κατσέλης Αποστόλης, Σταφυλά Μαλαματίνα, Καλτσάς Γεώργιος, Καραγιώργος Χρήστος, Καλαϊτζής Κων/νος, Μακρίδης Αποστόλης, Ψεύτογλου Νικόλαος, Μπραζογούλας Ιωάννης, Κατσάνος Τριαντάφυλλος, Κουτσοβασίλης Νικόλαος, Μακρίδης Στέφανος                                                              

Δεύτερη θέση :

Κυρίτσης Αθανάσιος, Κοσμίδης Δημήτριος, Γεωργοσοπούλου Πολυξένη, Σταφυλλάς Γεώργιος, Τσακόγιας Μιχάλης, Λάμπρου Χρυσοβαλάντης, Μανταβήνος Κων/νος, Καλαϊτζής Γεώργιος, Μιχαλακόπουλος Κων/νος, Καλογήρου Ασημίνα, Μαμούρας Αθανάσιος, Στέκας Χρήστος, Στουρνάρας Μιχάλης, Γεωργοσόπουλος Χρήστος, Βέργα Ευθυμία , Μπουρλής Ιωάννης, Σταθόπουλος Θεόδωρος, Πλατανιά Αλεξάνδρα, Καραλή Αναστασία

Τρίτη θέση :      

Μηδειάτης Σάββας, Καπερώνης Παρασκευάς, Σταφυλλάς Νικόλαος, Κατσέλη Σταυρούλα, Σταφυλά Μαρία, Αλεξογιανόπουλος Γεώργιος, Σίμος Γεώργιος , Χατζέλας Γεώργιος, Σιμπλίδη Χριστίνα, Κατσάνου Ελένη, Χατζέλας Κων/νος, Τζάνου Ερασμία, Ευαγγελινός Γεώργιος  

Κατηγορία   εφήβων :

Πρώτη θέση:

Μαμούρα Αποστολία, Κυριέρη Δάφνη  

Δεύτερη θέση    

Pruthi Antrian, Μπολιός Σάββας, Πλατανιά Εμμανουέλα, Κλησιάρης Φώτης

Κατηγορία ανδρών :  

Δεύτερη θέση

Κολώνης Γεώργιος  

Κατηγορία ring :

Πρώτη θέση :

Μπάρδας Τριαντάφυλλος, Τσινίκα Μαριάννα

Δεύτερη θέση :

Καψόπουλος Νικόλαος, Γαρδικλής Νικόλαος